MĚSTO A OKOLÍ

Tipy na výlet

Kam se podíváte jako první?

Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice je umělým vodním tunelem, kterým protéká řeka Ploučnice. Nachází se v Novinách pod Ralskem.

Stohánek

Skalní hrad Stohánek se nachází v bývalém vojenském prostoru u Mimoně. Vezměte kolo, vydejte se do těchto končin a nebudete litovat.

Zřícenina hradu Děvín

Přírodní památka Děvín (Burg Dewin) – dominantní vrchol viditelný z obce Hamr na Jezeře, na náhorní plošině s kulturní památkou.

Janovické poustevny

Janovické poustevny leží v mělkém postranním údolí na pravé straně Dubnického potoka asi 0,5 km jihozápadně od Janovic v Podještědí.

Bredovský zámeček

Raně barokní, klasicistně upravený letohrádek Bredů. Původně součást zámku Lemberk. V současné době zpřístupněn.  Při letohrádku udržovaná zahrada.

Stezka hastrmanů

Stezka hastrmanů v Brništi je 6 km dlouhá tematická poznávací trasa vedoucí v blízkosti Panenského potoka. Je určena pro pěší a cyklisty.

Muzeum Mimoň

Muzeum bylo vytvořeno v rámci česko-polského projektu „Rozvoj cestovního ruchu v pohraničí. Turistické využití Złotoryje a Mimoně.“

Pramen Ploučnice

Prameny vyvěrají na dně malé tůňky a vydatnost těchto pramínků neklesá ani v době dlouhodobého sucha. Na prameniště Ploučnice těsně navazuje Jenišovský rybník.

Tisíciletá lípa

Tisíciletá lípa v osadě Kotel je nejmohutnějším památným stromem Libereckého kraje. Lípa přežila mnohé katastrofy, je úzce spjata s děním v obci.

Rašeliniště Černého rybníka

Společenstvo stojatých vod, mokřadů a rybník navazující na přechodové rašeliniště se vzácnými druhy rostlin a živočichů. Je součástí Hamerského naučného okruhu.

Vranovské skály

Vranovské pískovcové skalní útvary Vranovských skal byly r. 1991 prohlášeny přírodní památkou rozkládající
se na ploše 12,92 ha.

Zámek Lemberk

Státní zámek s dochovalými stavebními památkami čtyř stavebních slohů. Hrad tu vznikl již na počátku 13. století. Střežil Žitavskou obchodní cestu.

Vyrazili byste raději na cyklo výlet? Máme pro vás spoustu tipů, kam vyrazit.