KAM NA VÝLET

Cykloturistika

Cykloráj Podralsko.

Stráž pod Ralskem je nástupním místem do cykloráje Podralsko, který se rozprostírá právě mezi Stráží pod Ralskem, Hamrem na Jezeře, Mimoní a Osečnou, dává možnost příjemného ježdění na lesních zpevněných cestách, s krásnými výhledy na dominanty tohoto kraje, kterými jsou Bezděz, Děvín a Ralsko. Oblast bývalého vojenského prostoru má svojí zvláštní a jinde neopakovatelnou atmosféru!

 
Stovky žlutých tabulek lemující cesty celého regionu jsou určeny právě cykloturistům. Na převážně lesních cestách mezi Ještědem, Bezdězem a Ralskem je vyznačeno skoro 200 km tras a ve značení se pokračuje. Základní orientace je velmi dobrá, každé nástupní místo má textové tabule s udáním vzdálenosti cílového a nejbližšího místa a hlavně je každá trasa číslována. Když posedíte v nějaké hospůdce, které tu rostou jako houby po dešti, uslyšíte hodnocení tras (například č. 25, která vede od Doks přes Osečnou do Křižan) a prý nemají chybu. Mikroregion Podralsko vydal v roce 2002 ucelenou mapu cyklotras včetně tras mezinárodních a místních. Napojení na sousední turistické oblasti Podještědí a Pojizeří na východě, stejně jako na severu oblast Lužických hor a Žitavských hor, na západě Kokořínsko a Novoborsko, je výrazně vyznačeno žlutou silniční cykloznačkou. Cyklotrasy se nadále rozšiřují a pro milovníky přírodních scenérií se připravuje naučná stezka podél říčky Zábrdky a podél potoku Ploučnice od pramenů u Osečné až k soutoku s Labem v Děčíně, kde bude napojení na mezinárodní magistrálu LABE – ELBE.
 
Každým rokem zde pořádá sdružení SpinFit cyklistické závody, kterými symbolicky na jaře cyklostezky otevírá a na podzim zavírá. 

Tipy na cyklovýlet.

Okolo Ralska

Cyklovýlet mírně zvlněnou krajinou okolo vrchu Ralsko.

Za Zdislavou z Lemberka

Lehký cyklovýlet po stopách Zdislavy z Lemberka.

Generálská

Cyklovýlet bývalým vojenským prostorem Ralsko.

Chcete vyrazit pěšky na výlet a nevíte kam? Máme pro Vás spoustu tipů, kam vyrazit..