pandasport.cz

Vranovské skály

Pískovcové skalní útvary Vranovských skal byly r. 1991 prohlášeny přírodní památkou rozkládající se na ploše 12,92 ha. Chráněn je pískovcový skalní komplex v nadmořské výšce od 350 do 420 m na jižním svahu vrchu Ralsko (696 m) nad osadou Vranov.
 
 Členité skalní bloky z velmi měkkého žlutého a červeného pískovce s jílovitým tmelem pokrývá reliktní bor s vtroušenými zakrslými exempláři buku, úpatní polohy porůstají kulturní bory a smíšený les. 
 
 
 Některé mohutné skalní bloky na území přírodní památky byly zpřístupněny již r. 1822 schodištěm tesaným v pískovci. To platí i o nejznámějším a nejzajímavějším vyhlídkovém místě, tzv. Juliině vyhlídce (zvané též Júlinka), odkud se nabízí daleký výhled na Českolipskou kotlinu.
 
 
 Podle pověsti zde měla z nešťastné lásky skočit dolů dcera strážného. Skutečnost je stejně romantická. Vyhlídku dal zhotovit na počest své manželky majitel Mimoně František Hartig. Jmenovala se Juliana, rozená Grundemannová a žila v l. 1786-1866. Juliana si tuto vyhlídkovou skálu velmi oblíbila. Na vrcholu stával dřevěný gloriet, ze kterého se dodnes dochovaly pouze základy vytesané do skály. Přírodní památku Vranovské skály v současné době spravuje Ministerstvo životního prostředí.